You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Slavné vily Prahy 6 - HANSPAULKA


Ve spolupráci s Městskou částí Praha 6 vám s radostí přinášíme výstavu, která představuje nejznámější stavební skvosty vilové čtvrti Hanspaulky.

 

Legendární Hanspaulka, která vznikla ve 30. letech dvacátého století jako obytná čtvrť, je místem, kde lze najít mnoho zajímavých architektonických staveb. Zároveň se pro svoji polohu a atraktivitu stala bydlištěm mnoha známých osobností.

 

Výstava představuje výběr významných vil z enklávy rezidenčního bydlení ve vilové čtvrti Hanspaulka na Praze 6. Celá obytná čtvrť je součástí katastrálního území Dejvic a je zároveň nejmodernější.

Svým rozsahem je Hanspaulka jedním z největších celků převážně individuálního bydlení v Praze, přičemž nejmohutnější stavební rozmach zaznamenala v období mezi dvěma světovými válkami, i když i to poválečné svou intenzitou nikterak nezastávalo.

První moderní obytný dům, okázalá vila Richarda Klenky z Vlastimilu, zde vznikl na sklonku první dekády dvacátého století. Ty poslední pak v naprosté současnosti.

Mezi stavebníky a architekty hanspaulských vil uvedených na výstavě zaznamenáváme významné architekty jako Antonína Engela, Evžena Linharta, Ladislava Machoně, Ladislava Lábuse, slavné herce Vlastu Buriana, Lídu Baarovou, sochaře Rudolfa Březu, grafika Jiřího Andrleho a mnohé další. 

 

Na jednotlivých panelech naší výstavní expozice objevíte historii, architekturu a v neposlední řadě i osudy obyvatel jednotlivých vil, ať už z doby minulé nebo současné.

 

Velice děkujeme Ing. arch. Bohumilu Beránkovi za tuto iniciativu a jeho týmu za precizní ztvárnění.  

 

Výstavu můžete navštívit v 1.patře, mezi prodejnami Orsay a Modiana, do poloviny března.

 

Výstavu připravila v roce 2020 městská část společně s nakladatelstvím Foibos books, které u té to příležitosti vydalo stejnojmennou knihu. Autoři knihy představují na více jak 264 stranách 53 slavných vil. Navíc je kniha doplněna obsáhlým urbanistickým vývojem celého území, stejně jakož i obsáhlou kapitolou, mapující velký počet původních usedlostí, které tvoří nedílnou součást historie celé enklávy Dejvic. Autorský tým vedl prof. Petr Urlich a Jiří Podrazil k ní pořídil současnou fotodokumentaci.